• ראשי
 • העברה מפיתוח לייצור
 • ניהול פרויקט הפחתת עלויות ע"י מעבר לייצור בקבלנות משנה

ניהול פרויקט הפחתת עלויות ע"י מעבר לייצור בקבלנות משנה

העברת ייצור לייצור בקבלנות משנה אצל ספקים חיצוניים לייעול ולהפחתת עלויות.

בעת האחרונה הולכת וגוברת המגמה להוצאת הייצור מהפירמה עצמה ולהעביר את ייצור אל קבלן משנה גדול המתמחה בכך. עלויות הייצור הגבוהות הנובעות בין היתר מעלויות הקשורות באחזקת מלאים, ניהול רכש וכוח אדם לצד אחזקת מפעל ייצור (ציוד רב לתחזוקה ולחידוש, עלויות מבנים, מיסי ארנונה ועוד), גורמים לפירמות רבות לפנות ליצרנים כללים ו/או לכאלו המתמחים בייצור סוג מוצרים מסוים על מנת לייצר אצלם את המוצרים בקבלנות משנה.

הייצור אצל קבלן חיצוני יכול לכלול את ייצור כלל המוצר (לרבות בדיקות סופיות ואריזתו ולעיתים אף למשלוח לאתר הלקוח), ולעיתים רק חלק ממכלולי המוצר (כגון כרטיסים אלקטרוניים ו/או הרכבות שאינן דורשות התמחות ספציפית ו/או כזו שיכולה להתבצע שלא באתר הפירמה עצמה.

העברת מוצרים לייצור בכלל ומפיתוח לייצור בפרט הינה משימה מורכבת וחשובה מאין כמוה. יש צורך לבצע משימה זו במלוא הרצינות ותשומת הלב ולהקפיד על מימוש עקרונות חשובים, שדילוג על חלק או על אחד מהם עלול לגרום לבזבוז זמן יקר (במקרה הטוב) ו/או להפסדים כספיים ניכרים הנובעים בין היתר ממוצרים לא תקינים שמגיעים ללקוחות הסופיים ו/או ל"פיצוץ" הקשר בין קבלן הייצור לפירמה עצמה (שוב, איבוד זמן יקר, כסף רב, אובדן מוניטין – והכי גרוע, חזרה למצב ההתחלתי והבזבזני...).

חברת ספאוס-טק בע"מ המתמחה במתן שירותי ייעוץ הנדסי ובליווי חברות המעוניינות בשירותי העברת מוצרים מפיתוח לייצור והעברת קווי ייצור למפעלי ייצור בקבלנות משנה בארץ ובחו"ל (בין היתר גם לסין), העבירה לאחרונה לאחת מלקוחותיה, 5 קווי ייצור לייצור אצל קבלן ייצור בקבלנות משנה (אחד מהגדולים בתחום בעולם).

בפרויקט הנדון, המשימה המאתגרת כללה שלושה קווי ייצור ותיקים (שיוצרו בפירמה במשך כמה שנים) וכן שני קווי ייצור של מוצרים חדשים לחלוטין (העברה מפיתוח לייצור). במקרה זה מדובר במוצרים רפואיים על כל המשמעות הרגולטורית הכרוכה בכך.
כלל ניהול הפרויקט כמו גם כל המשימות ההנדסיות (לרבות בקרת תצורה, תיקי ייצור, הטמעת המערכות במערכות ניהול המידע הלוגיסטי וההנדסי PLM ו ERP ועוד) בוצע ע"י חברת ספאוס-טק בע"מ לשביעות רצון מלאה של הפירמה ושל קבלן הייצור.

הפרויקט כולו נוהל ע"י מנכ"ל חברת ספאוס-טק בע"מ, שתכנן אישית את תכנית העבודה לביצוע מהיר וכן פיקח באופן אישי על ביצוע כל משימה.

לביצוע מעבר הייצור לקבלנות משנה היה צורך להכין מחדש את תיקי הייצור למוצרים הוותיקים שיוצרו בעיקר במין "תורה שבעל פה" (הכנת BOM חדש ומסודר, הוראות הרכבה ברורות, הוראות בדיקה ועוד) וכן הכנת תיקי ייצור למוצרים החדשים (אפיון טכנולוגיות הייצור, בניית עצי מוצר, הוראות (הרכבה, בדיקה), הכנת מבדקים ומתקני עזר להרכבה ועוד).

בוצעו הדרכות מפורטות בהנחיית חברת ספאוס-טק בע"מ ובשיתוף עובדי קווי הייצור מהפירמה ומקבלן הייצור, הוגדרה ומומשה התשתית הדרושה בקו הייצור, ובוצעה תמיכה בייצור ממשי של כלל קווי המוצרים בשתי אצוות ראשונות כ"א (כרבעון שלם של ייצור המוצרים).

כיום מיוצרים המוצרים בשני אתרים עיקריים (ישראל וסין), כלל המוצרים מיוצרים באופן מלא תקין וסדיר ע"י קבלן הייצור והם אף נשלחים ללקוחות השונים בחו"ל ישירות מאתר היצרן ללא כל צורך בהתערבות נוספת של הפירמה.

ממאפייני הפרויקט:

 • המוצרים שהועברו לייצור בקבלנות משנה מורכבים בטכנולוגיות ייצור שונות ומגוונות (כרטיסים אלקטרוניים, פלסטיקה הנדסית, טקסטיל ועוד).
 • המוצרים שהועברו לייצור בקבלנות משנה הנם מוצרים רפואיים הכפופים לתהליכי ייצור קפדניים ומבוקרים ולרגולציה מחמירה ביותר.
 • עבודה לפי תקנים מחמירים ברמת FDA.
 • במהלך העברת הייצור לקבלנות משנה ע"י ספאוס-טק בע"מ הושם דגש רב על תאימות מוחלטת לתהליכי הייצור הייחודים שנשמרו בקפידה ללא שינוי.
 • דגש רב ניתן על ייעול לוגיסטי של התהליכים והוזלת עלויות ע"י איחוד תהליכים ושיפורים רבים.
 • ניתן פתרון שאפשר מעבר ייצור "חלק" ללא כל השפעה לרעה על אספקת המוצרים ללקוחות של הפירמה.
 • אתגר רב בפרויקט זה היה לוח זמנים צפוף ביותר בו עמדה חברת ספאוס-טק בע"מ ללא פשרות ברמת הגימור ואיכות המוצר.
 • חברת ספאוס-טק בע"מ סיפקה פתרון כולל (FTK – Full Turn Key) מקצה לקצה שכלל ניהול הפרויקט הכנת תיקי הייצור, הגדרת תהליכים, מימוש והטמעה בקווי הייצור, ותמיכה בייצור אצוות ראשונות.
 • חברת ספאוס-טק בע"מ לקחה על עצמה את כלל תהליך העברה  לייצור המוצרים לרבות הדרכות, ניהול כלל התהליכים הלוגיסטיים, ניהול השינוי בפירמה עצמה. כל הנ"ל תוך וידוא אספקה שוטפת של כלל המוצרים ללקוחות הפירמה.
 • כלל המעבר בוצע עם תיעוד הנדסי מלא (שכלל תיקי ייצור, הוראות הפעלה ועוד), מפרטים מלאים לתהליך אימות התכן וכן תכנון ומימוש תהליך קווליפיקציה של המערכות והתהליך (OQ, IQ, PQ).